OMAR KHAJJÁM ÉS A RUBÁ'Í
ÉLETÉNEK EGYETLEN BIZTOS DÁTUMA 1079. MÁRCIUS 15., PÉNTEK...
EZ IS CSAK AZÉRT MARADT FENN, MERT Ő VEZETTE AZT A NAPTÁRREFORM BIZOTTSÁGOT, AMI EZEN A NAPON VEZETTE BE AZ AKKOR ÚJ PERZSA NAPTÁRT, AMELY PONTOSABB, MINT A MIENK.
NEVE FELVETT NÉV, ÍRÓI ÁLNÉV, AMI SÁTORKÉSZÍTŐT, ILLETVE VERSFARAGÓT JELENT. TALÁN APJA, NAGYAPJA KÉSZÍTETT SÁTRAKAT, DE VALÓSZÍNŰBB, HOGY NEVÉVEL AZ UTÓBBIRA CÉLZOTT. A KLASSZIKUS ARABBAN UMAR
A HÍRES NISÁPURI FŐISKOLÁN TANULT, KÉSŐBB ITT TANÍTOTT. NAGY TUDÓS, A HARMADFOKÚ EGYENLETEK ÉS A CSILLAGÁSZAT IGAZI MESTERE. IGAZI SZELLEMI ÉS LELKI KENYERE A FILOZÓFIA, SZINTE MINDEN VERSE ERRŐL SZÓL,
KOMOLYABBAN, MINT SZAKTANULMÁNYOK.
KEDVENC MŰFAJA A RUBÁ'Í, MAI PERZSA KIEJTÉSSEL ROBÁ'Í NÉGYSOROS VERSET JELENT, HAZADZS IDŐMÉRTÉKKEL ÉS LEGTÖBBSZÖR AAXA RÍMKÉPLETTEL.
IFJÚ KORÁBAN FÚJTA A KORÁNT, KÉSŐBB ELZARÁNDOKOLT MEKKÁBA, DE CSAK A SZENTFAZEKAK MEGNYUGTATÁSÁRA. GÖRÖG FILOZÓFUSOKAT, ARAB VEGYÉSZEKET, IND MATEMATIKUSOKAT OLVASOTT,
TEOLÓGUSOKKAL VITÁZOTT. MUSZLIM LÉTÉRE IMÁDTA A VÖRÖSBORT, ÉS A HURIKAT SEM A MENNYBEN KERESTE.
A SZELDZSUK SZULTÁN URALMA ALATT ÚRKÉNT ÉLT.
BÁR SZÚFIBB VOLT A SZÚFIKNÁL, A KÓKLEREKET NEM SZERETTE, NEM ANNYIRA ISTENNEL AKART EGYESÜLNI, INKÁBB AZ ÉLET CÉLTALANSÁGA, ÉRTELMETLENSÉGE, A HALÁL, A MEGSEMMISÜLÉS, AZ ANYAG VÉGTELEN KÖRFORGÁSA IZGATTA.
PARADOXON, DE A PERZSÁK ELSŐSORBAN MINT TUDÓST TISZTELIK. NYUGATI HÍRNEVE ( A XIX. SZÁZAD VÉGÉN A LEGTÖBBSZÖR KIADOTT ANGOL NYELVŰ KÖNYV A BIBLIA UTÁN A RUBÁ'ÍJÁT, A NÉGYSOROS VERS ARAB TÖBBES SZÁMA ) SUGÁRZOTT VISSZA HAZÁJÁBA, BÁR MÉG MA SEM Ő LEGNÉPSZERŰBB KLASSZIKUS.
A SZERELEM ÉS A BOR TÉMÁJÁHOZ HOZZÁTENNÉM A KELETI KÖLTÉSZETBEN, PL. ARAB, PERZSA VAGY IND KÖLTŐKNÉL ÉS KÖLTŐNŐKNÉL A TESTI SZERELEM, AZ ÉRZÉKI RAJONGÁS SOKSZOR NEM HALANDÓ, HANEM A TEREMTŐ ISTEN IRÁNT NYILVÁNUL MEG.
MIVEL KELETEN, DE AZ ÓKORBAN, KÖZÉPKORBAN NYUGATON IS A SZERZŐI JOGDÍJ MÉG KEVÉSBÉ VOLT DIVATBAN ( LÁSD A MAI KÍNAI KALASNYIKOVOKAT, RUBIK KOCKÁKAT ÉS BMW-KET ), OMAR, A SÁTORKÉSZÍTŐ VERSEINEK AKÁR PONTATLAN SZÁMÁRÓL IS CSAK HALVÁNY SEGÉDFOGALMAINK VANNAK. VAN OLYAN VÉLEKEDÉS IS, HOGY KIZÁRÓLAG 16 NÉGYSOROS EREDETI.
RENGETEGEN ÍRTAK AZ Ő MODORÁBAN, MA MÁR LEHETETLEN MEGÁLLAPÍTANI, MELYIK VERSÉT ALKOTTA Ő,
SZEMÉLYESEN ÉS MELYIK TÖKÉLETES VAGY GYENGÉBB UTÁNÉRZÉS...
VÉGÜL KÉT IDÉZET, MINDKETTŐ KORRAJZ... AZ ELSŐT OMAR ÍRTA LE "ALGEBRA" CÍMŰ MŰVÉBEN:
"Tanúi voltunk a tudomány emberei pusztulásának, akiknek serege most már egy kicsi csapatra olvadt le, melynek száma éppolyan kicsi, mint amilyen nagy a nyomorúsága. (...) a legtöbben azok közül, akik manapság tudósnak adják ki magukat, hazugsággal takarják el az igazságot, s nem emelkednek fölül a nyegleségen és némi látszat-tudományosságon. (...) [Ismereteiket] nem használják egyébre, mint anyagi és aljas célokra. És ha valakit látnak, aki azon erőlködik, hogy (...) azt tárja föl, ami a valóság, aki arra törekszik, hogy mindazt, ami hiábavaló és félrevezető, leküzdje, lemondva a külső fényről és a világ ámításáról, azt kinevetik és kigúnyolják."
A MÁSIK PEDIG EGY VERSE, AMELYET ÉN FORDÍTOTTAM MAGYARRA. FELHÍVOM A FIGYELMET AZ ARAB ÉS EGYÉB MUSZLIM ORSZÁGOK KÖLTÉSZETÉBEN LEGALÁBBIS A SZABAD VERS ELŐTT NÉPSZERŰ KETTŐS RÍMRE.
A VERS 3 SORA RÍMEL, DE A RÍMEK ELŐTT, A SORBAN VISSZAFELÉ HALADVA SZINTÉN RÍMEL A 3 SOR.
SOKAN VÉLIK, MENNY HURIJA A KÉJ...
MONDOM, TŐKE ÉDES NEKTÁRJA AZ ÉJ...
GYŰRÖTT VÁLTÓNÁL JOBB A CSENGŐ DIRHAM;
HALLOD? TÁVOL A CSATA DOBJA... KÚTMÉLY...
huri
arabul HAURÁ, többes számban HÚR
gyönyörű szüzek a Paradicsomban...